Történetünk

image

A már említett 2009-es családi egészségügyi kihívásra a gyermekkorunkban megismert, egészséges termékeket eredményező, paraszti gazdálkodásban gyökerező tapasztalatainkból jött a megoldás, amelynek keretében igyekeztünk minél alaposabb elmélyültséggel, szakmaisággal és valóban dédanyáink, nagyanyáink természetes ételeinek, maguk által megtermelt, megtermesztett konyhai alapanyagainak magas minőségével visszaidézni a múlt „természetes egészségét” a jelenbe.

Az ötletből valósággá váló cselekvésünk első lépéseként, mivel 20 hektáron búzát is termesztettünk, 2013-ban már megtartottuk a megtermelt mennyiség egy részét, és vásároltunk egy 50 kg/óra teljesítményű kis malmot, ahol magunk kezdtük el az egészséges kenyér alapját képező búzalisztet őrölni. Teljes kiőrlésű kenyér- és finomlisztet állítunk elő magas minőségben, de emellett termelünk tönkölybúzát, rozsot, és ebből is lisztet készítünk. A lehetőségeinket teljesen kihasználó törekvésünk jegyében a meglévő, 2 hektáros szilvásunkra és szintén 2 hektáros vegyes gyümölcsösünkre építve a termés egy részéből cukortól és tartósítószerektől mentesen rézüstben lekvárt, illetve aszalványt és ivólevet is készítünk hajdúszoboszlói manufaktúránkban.

Termékeink tárházának sokszínű palettája a vásárlói igényeket rugalmasan követő alkalmazkodást kívánt meg tőlünk. Kezdeményezésünk minden fázisa valóban a szülőktől, nagyszülőktől látott, „vérünkbe ivódott” értékrendet követve a hagyományos magyar ízek natúr, egészséget védő minősége és a családi összefogás jegyében zajlik. Családi manufaktúránkban ugyanis „dologidőben” az alkalmazottakon kívül a szülők, gyermekek és rokonok is besegítenek.

Összegezve: „a problémából megoldást” generáló szemlélettel a komoly egészségügyi kihívásból egy – már vásárlóink étkezésének egészséges és természetes értékalapját képező – termékcsaládot igyekeztünk megalkotni. A védjegyünkké váló „Gazduram” nevet 2015-ben le is védettük.

Az idén 7. éves Gazduram termékeink a vásárlók kedvenceivé avanzsáltak mára, igazolva az általunk képviselt termesztői elvben rejlő „természetes, egészséges és jó magyar ételek és konyhai alapanyagok” létjogosultságát a magyar konyhákban.

A megtisztelő helyi, azaz nemzeti érték címre javasolt Gazduram termékcsaládunk történetéhez, mint minden, valóban minőségi munkára épülő tevékenységhez hozzátartozik egy küzdelmes kezdeti időszak is, hiszen az első két évünk az ötlet megszületésétől a legelső termékünk, a napraforgóolaj megjelenéséig tanulóidőszak volt, ami 2013-tól egészen 2015-ig tartott.

2012-ben már kijött ugyan az első termékünk, a napraforgóolaj, de külön kihívást, ugyanakkor izgalmas feladatot jelentett maga a „technológia”, mivel erre igazából nincs leírás, hiszen régen az „olajütők” egészen más elven működtek. Különböző szakmai vonalakon, saját kísérletezgetéssel és autodidakta módon saját magunk tapasztaltuk ki a ma már speciális és magas minőséget eredményező előállítási technikát. Kezdetben ebből kifolyólag csak és kizárólag saját fogyasztásra termeltünk.

A napraforgóolajunk piacra kerülésének már első fél évében nagy sikert aratott a Hajdúszoboszlói Termelői Piacon: vásárlóink keresni kezdték a többi, hidegen sajtolt olajat pl. a repceolajat is. Elmondható tehát, hogy a Gazduram termékcsaládunk története, azaz a további termékek megszületése a fogyasztói igényeket érzékenyen követő, rugalmas alkalmazkodó készségből fakadt. A repceolaj sikere után többen érdeklődtek olyan olajról, ami segíthet a csontritkulásban is, így született meg a mákolaj, s innentől kedve minden további termékünket úgy vezettük be, hogy megnéztük, hogy az adott évben mire van igény a vásárlók körében. Így jöttek sorban a tökmagolaj, lenolaj, dióolaj, szőlőmagolaj és végül a gyakori pajzsmirigy problémákat segítő máriatövis-olaj. További termékcsaládjaink pedig a minőségi és természetes alapanyagokra épülő étkezés minél szélesebb körének megalkotási vágyából születtek meg, szintén a fogyasztói piac igényeit kielégítve.